arşiv

‘Kategorilenmemiş’ kategorisi için arşiv

Kişisel bilgileriniz hurdacılarda

Çarşamba, 17 Kas 2010 yorum yok

Exitcom Recycling Genel Müdürü Ilgar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  dünya genelinde elektronik atığın 30 ile 50 milyon ton arasında olduğunu ancak bunun 2 milyon tonun toplandığını söyledi.

Türkiye’de ise resmi verilere göre atık miktarının 400 bin ton civarında olduğu ancak bunun 5 bin tonunun toplanabildiğini ifade eden Ilgar, Türkiye’de elektronik atık tehlikesinin pek bilinmediğini, bunun dikkat edilmesi gerekilen özel atıklar sınıfında olduğunu vurguladı.

Kurdukları tesisle 2 bin ton elektronik atık topladıklarını dile getiren Ilgar, “Şu an da bir sistem kuruyoruz. Market zincirleri gibi. Önümüzdeki sene 10 bin tonu hedefliyoruz. Tesisimizin kapasitesi 15-20 bin ton civarında. Ayrıca TÜBİTAK ile floransan geri dönüşüm tesisi kuruyoruz. Türkiye’de böyle bir tesis yok” diye konuştu.

Haberin Devami

Categories: Kategorilenmemiş Tags:

Türkiye’de Katı Atık Yönetimi Sempozyumu E-Atık Bildirisi

Perşembe, 20 Ağu 2009 yorum yok

Elektrikli ve elektronik cihazlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile beraber gün geçtikçe daha çok yeni model piyasaya sürülmekte ve tüketim artmaktadır. Kullanım ömrü dolan elektrikli ve elektronik cihazların ne olduğu hakkında ise pek çok kişinin bir fikri bulunmamaktadır. Sonuçta insanlık bugün elektronik atık adı verilen yeni bir çöp türü ile karşı karşıyadır. E-atıklar, yer kaplamaları ve zehirli maddeler
içermelerinden dolayı dünyada gittikçe büyüyen bir sorundur.

Katot ışın tüplü (CRT) bir bilgisayar ekranında, ağırlığının %6′sı kadar kurşun bulunmaktadır. Bugün E-atıkların geri dönüşüm için toplanması ve içinde bulunan metallerin sağlıklı şartlarda geri kazanılması çevre ve insan sağlığı bakımından da büyük önem taşımaktadır. E-atıklardan geri kazanılacak olan değerli metaller, yüksek maliyet, teknik yetersizlik gibi nedenlerden sekteye uğrayan madencilik faaliyetleri için büyük bir hammadde kaynağı durumundadır. AB standartlarına bakıldığında tüketiciye de E-atıkların bertarafı konusunda çeşitli yükümlülükler getirildiği görülmektedir. Türkiye’de ise 30 Mayıs 2008 tarihinde yayınlanan ve bir yıl sonra yürürlüğe girmesi planlanan “Elektrikli ve Elektronik Eşyalarda Bazı Zararlı Maddelerin Kullanımının Sınırlandırılmasına Dair Yönetmelik” ile EAtıklar konusunda çeşitli idari, hukuki ve teknik esasların düzenlenerek elektrikli ve elektronik eşyalarda bazı zararlı maddelerin kullanımının sınırlandırılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş durumdadır. Bu çalışma kapsamında E-atıkların oluşumu, potansiyeli, metal içerikleri, bertarafı ve ilgili yasal düzenlemeler ulusal ve uluslararası ölçekte incelenmiş ve E-atıkların yönetimi, ekonomisi ve içindeki değerli metallerin geri kazanımına yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.

Tamamını indirmek için tıklayınız : Türkay 2009 E-ATık Bildiri Metni

Categories: Kategorilenmemiş Tags:

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği

Salı, 07 Tem 2009 yorum yok
Categories: Kategorilenmemiş Tags:

E ATIKLARDA BÜYÜK ÇEVRE TEHDİDİ

Salı, 12 May 2009 1 yorum

Türkiye AEEE'yi BekliyorAvrupa’da 2003 yılında yürürlüğe giren ve sistematik bir şekilde her geçen gün iyileştirilerek devam eden AEEE yasası ilgili bakanlığın 2005 yılından beri sürdürdüğü çalışmalara rağmen hala hayata geçirilemedi.

Avrupa’da 2003 yılında yürürlüğe giren ve sistematik bir şekilde her geçen gün iyileştirilerek devam eden AEEE yasası (Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipmanlar), Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2005 yılından beri sürdürdüğü çalışmalara rağmen hala hayata geçirilemedi.

Türkiye’ye de getirilmeye çalışılan ancak karşılaşılan çeşitli engeller ve itirazlar neticesinde yürürlüğe giriş tarihi her seferinde ertelenen sözleşme, özellikle elektronik ve elektrikli ekipman üreticilerine büyük sorumluluk yüklüyor. AEEE, bu özelliği nedeniyle öncelikle üreticiler tarafından olumsuz karşılanıyor. Adeta her büyük üreticinin direktifi kendi lehine değiştirme çabalarına sahne olmaktadır.

Konuyla ilgili uzmanlar, ‘’AEEE direktifinin ülkemize getireceği fayda göze alındığında, Türkiye’ye Avrupa Birliği uyum yasaları beraberinde gelen ve şuan Bakanlıkta Türkiye’ye uyumu incelenen AEEE Direktiflerinin onayı ve bu yasa ile Türkiye’ye gelen sorumluluklar dahilinde bilinçlendirme çalışmalarımız hızlandırılmalıdır. Avrupa’daki sistem –hizmet tecrübeleriyle bu konunun Türkiye’de de üretici–son kullanıcı zincirinde yer alan her referansı bu sorumluluğa davet edilmelidir. Büyük ithalatçı firmaların bu konudaki çözümsüzlükleri ve sistemin Türkiye’ye entegrasyonunu zorlaştırmaları, sistemin Türkiye’deki yerini almasını geciktirmiştir. Ancak dünya genelinde ve Avrupa genelinde sistemin direktifleri hızla kullanılması gereken şartlar haline getirmesiyle de Türkiye’de hızlı dalgalanmalar olmuş ve herkes üzerine düşen görevi öğrenmiştir. Uygulanması ise tam olarak direktifin bakanlık tarafından resmi olarak açıklanmasıyla olacaktır. Uygulanarak da didaktiflik kazanacak olan AEEE, Türkiye’de de doğru yerini alacaktır’’ diyor.

Avrupa ülkelerinden ve Amerika’dan olduğu gibi Türkiye’den de elektronik atıkların bir kısmı 3. Dünya ülkelerine ikinci el ürün olarak ihraç edilmekte. Çin, Malaysiya, Hindistan ve Afrika gibi ülkelerde bu atıklardan sökülen elektronik devreler ilkel koşullar altında, insan ve çevre sağlığını tehdit edip asitte bekletilerek değerli metaller çözülmektedir, kablolar açık alanda yakılmakta. CRT Monitör ve televizyonlar çekiçler ile parçalanıp kanserojen fosfor tabakası ve kurşun oksit havada uçuşarak kıran kişi ve çevredekiler tarafından solunmakta.

Bu duruma ilgililer adeta göz yummakta ve atık üretici özellikle Türk menşeli büyük firmalarda kendi atıklarını bu hurdacılara yüksek fiyatlarla satmakta. Bu firmalar atıklara ekonomik boyutta yaklaşıp çevresel kirliliği ve yaratacağı tehlikeleri göz ardı etmekte. Atıklar gelişmiş ülkelerde ekonomik değil ahlaki bir boyut olarak ele alınmakta. Atığa ekonomik bir gelir olarak bakılmamakta, çünkü çevreyi katletmiş olursunuz’’ şeklinde konuşuyor.

EBM HABER AJANSI 11.05.2009

Categories: Kategorilenmemiş Tags:

Greenpeace Yeşil Elektronik Rehberi

Pazartesi, 09 Mar 2009 yorum yok

Yeşil Elektronik Rehberi, cep telefonu ve PC üreticilerini, global politikalarına, zararlı kimyasalları elemelerine ve tüketiciler tarafından atılmıs ürünlerin sorumluluklarını almalarına göre derecelendirdi. Şirketler yanlızca kamuya açık bilgilere dayanılarak derecelendirilmiştir.

7:Nokia- uygun ama geri dönüşüm miktarında daha fazla gelişme olmalı. Daha fazla bilgi için

7: Dell- daha en kötü kimyasalları ürünlerinden yok edemediğini gösteriyor. Geri alımı güçlü bir şekilde destekliyor. Daha fazla bilgi için

5.7: Hewlett Packard- sadece toksikleri aşamalarla bitirme planını listeledi.Geri dönüşüm miktari uygun. Daha fazla bilgi için

5.3: Sony Ericsson- bazı ürünlerinde zararlı kimyasallar yok fakat, ihtiyatlılık ilkesi ve geri alımlarda kötü. Daha fazla bilgi için

5: Samsung- toksikleri aşamalarla bitirmeye yöneldi fakat, geri alım ve geri dönüşümde iyi değil. Daha fazla bilgi için

4.7: Sony- bazı ürünlerinde kötü kimyasallar yok fakat, ihtiyatlılık ilkesi ve geri alımlarda kötü. Daha fazla bilgi için

4.3: LGE- toksikleri aşamalarla bitirme gününü belirledi fakat, geri alımlarda kötü. Daha fazla bilgi için

3.3: Panasonic- sadece kimyasalları yönetim konusunda başarılı. Daha fazla bilgi için

3: Toshiba- bazı modellerinde kötü kimyasallar yok fakat, eleme için bir zaman belirlemedi ve geri alımlarda zayıf. Daha fazla bilgi için

3: Fujitsu-Siemens- bazı modellerinde kötü kimyasallar olmadığını gösterdi ama geri alımlarda zayıf. Daha fazla bilgi için

2.7: Apple- bütün olçülerde düşük puanları var. Daha fazla bilgi için

2.3: Acer- bütün ölçüleri daha iyi olmalı. Daha fazla bilgi için

1.7: Motorola- kimyasal yönetim konusuna yöneldi. Bu günlerde, temizleme politikasını bozdu. Daha fazla bilgi için

1.3: Lenovo- bütün şirketler arasında en düşük puana sahip. Daha fazla bilgi için

Açıklanmış sıralama kriterleri

Siralama kriteleri, Toksik Teknoloji Kampanyasının elektronik şirketlerinden istedikleri talepleri yansıtıyor. Şirketlerden istenen 2 talep;

-Ürünlerinden ölçüsüz ve restgele kullandıkları maddeleri elemeleri ve temizlemeleri
-Eskidiklerinde geri alım ve geri dönüşüm konularında ürünlerinin sorumluluklarını almaları

2 talep birbiriyle bağlantılıdır. Elektroniklerde kullanılan zararlı kimyasallar, ürünler atıldıklarında güvenli geridönüşüm olmasını engeller. Değerlendirilmiş şirketler notlarını 30 üzerinden alıyorlar daha sonra kolaylık olsun diye bu notlar 10 üzerinden hesaplanıyor.

Her değerlendirme yanlızca şirketin web sitesindeki kamuya açık bilgilere dayalıdır. Eğer ileride yayınlanacak kurallarında bir değişiklik olmazsa, rehberin ileriki uyarlamalarında cezalar da yer alacaktır.

Rehber her 3 ayda bir güncellenir. Şu andaki uyarlama 25 Ağustos 2006 tarihinde yayınlanmıştır. 

Kaynak: greenpeace.org 
Categories: Kategorilenmemiş Tags:

Televizyon Tüpleri Patlamaya Hazır Birer Bomba

Pazar, 18 Oca 2009 3 yorum
crt

CRT Şeması

“Almanya’da şu anda yeni atılımlarla daha da büyüyoruz.” Almanya’da geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren ve bu alanda Avrupa’da önemli bir marka haline gelen Exitcom Recycling Gmbh, Almanya’da yaşayan başarılı Türk girişimcilerden Murat Ilgar’ın kurduğu bir firma.

Türkiye’nin ilk elektrikli ve elektronik ekipman geri dönüşüm tesisi olarak 2003 yılından bu yana Türkiye’de de faaliyet gösteren Exitcom, 2008 yılına girerken hedeflerini daha da büyütüyor. Sektördeki gelişmeler, elektronik atıkta Avrupa’da sorun olmaya başlayan ve Türkiye’yi bekleyen tehlike, Almanya ve Türkiye’deki uygulamalarla ile şirketin yeni hedeflerini Murat Ilgar ile konuştuk.

Avrupa’da oldukça tanınan bir isim olan Murat Ilgar, Almanya’da ve Türkiye’de elektronik geri dönüşüm alanında önemli bir marka olan şirketin kuruluş günlerini şöyle anlattı: “Exitcom aslında Entercom olarak 1997’de başladı. Bilgisayar ve telekomünikasyon (bilgisayar, telefon alım satım ve tamiri, Nokia, Siemens, Ericsson yetkili servis) üzerine başladı. Bir süre şahıs firması olarak faaliyet gösteren firmayı, 1999 yılında limited şirket (Gmbh) yapmaya karar verdik. O sırada Entercom ismi patentli olduğu ve internet sayfaları dolu olduğu için Exıtcom’a geçtik. Yine bilgisayar – telekomünikasyon üzerine devam ettik.”
“Türkiyede çok yol kat ettik”

Monitör Geri Dönüşümü

devamını oku…

E-Atık: Tehlikeli Materyaller

Pazartesi, 22 Ara 2008 3 yorum

Elektronik atıklar günümüzde, atık depolama sahalarındaki tehlikeli atıkların yaklaşık %70 lik bölümünü oluşturmaktadır. Elektronik atıklarda alüminyum gibi yüksek geri kazanım oranına sahip değerli metaller barındırdığı gibi, civa benzeri tehlikeli malzemelere de rastlanmaktadır.

Bu atıklar gömüldüklerinde  küçük miktarlarda bile olsalar toprak ve içme sularını kirletebilmektedir. Hepimizin evinde bulunan ve içerisinde toksik malzemeler barındıran e-atıklardan bazıları şunlardır:

Televizyonlar

LCD ve plazma televizyonlar hayatımıza girmeden önce herkesin evinde en az bir tane (çoğu zaman daha fazla) bulundurduğu tüplü (CRT) televizyonlar büyük miktarlarda kurşun ihtiva etmektedir. Bir televizyonun yaklaşık %20 si kurşundan oluşmaktadır. Bu da televizyon başına 3 ya da 4 kilo kurşuna denk düşmektedir.

Televizyon tüpü (sadece camlı kısım) 4 ana bölümden oluşur. Bunlardan ön cam, fosfor tabakasıyla kaplanmış olup bizim görüntüyü görmemizi sağlayan kısımdır.  Bir diğer kısım ön cam ve arka camın birbirine yapışmasını sağlayan ve “frit” olarak adlandırılan yapıştırma camıdır. Kalınlığı yaklaşık 2 cm olmasına rağmen tüpün en arka kısmındaki boyun bölümüyle beraber en yüksek oranda kurşunu ihtiva eden kısımlardır. “Funnel” yani huni olarak adlandırılan arka cam ise kurşunlu kısım ise tüpün en büyük bölümüdür. Bu bölümün kurşun içermesinin amacı, elektron tabancasından çıkan kısa süreli yüksek radyasyonu içeride tutmaktır.

Cep Telefonları

Ortalama ağırlığı 100 gr olan cep telefonları her ne kadar toplam e-atık miktarının küçük bir kısmını oluştursa da , gün geçtikçe kısalan ürün ve raf ömrü nedeniyle düzenli bir atık akımına yol açmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon atılmaya hazır cep telefonu olduğu tahmin edilmektedir.

Cep telefonu başta nikel kadmiyum pil olmak üzere, kurşun ve civa gibi atıkları da içermektedir. 500 milyon cep telefonu olduğu göz önüne alınırsa, aslında küçük görünen cep telefonu atıklarının ne kadar büyük bir risk taşıdığı ortaya çıkar.

Bilgisayarlar

Bilgisayar anakartları üzerinde bulunan civalı piller ve switchler büyük miktarlarda biriktirildiğinde tehlike arz etmektedir.

2005 yılında, yaklaşık 2 milyon ton e-atık gömülerek bertaraf edilmiştir. Toksik materyaller bu miktarın az bir kısmını oluştursa da, az miktarda kurşun ya da civanın bir bölgenin toprak ve suyunu kirletmedeki payı aşikardır. Siz de bu tür atıkları çöpe atmadan önce bir kez daha düşününüz.